Květen 2010

Flotila míru na cestě za trpícím lidem Gazy

31. května 2010 v 20:11 | הלט
MFA

Česká televize vyslala své lidi na palubu jedné z lodí, které se snažily propašovat svůj náklad k teroristům v Hamastánu. Pan Janeček poskytuje teroristům a teroristickým režimům zaměstnance naší veřejné televize jako živé štíty?


bratři v teroru

Humanitární pomoc trpícím? Ne, protižidovská štvanice. Uri Goldflam.

"Infiltrovaní detektivové"

31. května 2010 v 9:37 | הלט
ABL


Ze slov Bohumila Vejtasy v týdeníku EKONOM: ""Čtu zrovna knížku Kmotr Mrázek II. a ve Věcech veřejných to chodilo podobně. O Bártově roli se nesmělo mluvit, měl proto krycí jméno Filip," řekl Bohumil Vejtasa.  V Bártově bytě se prý konaly schůzky straníků, kde se hodnotily výsledky práce. "Jako ve firmě. Šlo o vymývání mozků. Bylo jasné, že ho politika fascinuje, ale přesto jsem měl dojem, že je jen převodovou pákou, že peníze na projekt možná plynou z Ruska.""

Agentura ABL poskytuje servis mj. radnici Prahy 10, kde v bezpečnostní komisi sedí lidé z ODS. Z webu radnice Prahy 10: "Zachráněný život pobodaného muže, nalezení pohřešovaného dítěte či několikanásobné zabránění v ničení obecního majetku - to jsou některé prozatímní výsledky činnosti agentury, kterou najala radnice desáté městské části pro zlepšení bezpečnosti v některých lokalitách  města. "Bylo by předčasné v tuto chvíli vyvozovat hlubší závěry, nicméně již jen záchrana lidského života a nalezení pohřešovaného dítěte jsou zajistě úspěchy," okomentoval činnost agentury starosta Prahy 10 Vladislav Lipovský. V Praze 10 střeží tyto hlídky celkem 11 lokalit, nejproblémovější z nich - Skalku - dokonce 24 hodin denně. Radnice agenturu najala protože na více než 100.000 obyvatel Prahy 10 připadá pouze 100 městských strážníků, z nichž je ve službě v ulicích průběžně pouze zlomek. "O navýšení počtu strážníků jsme v poslední několikrát neúspěšně žádali," uvedl v této souvislosti starosta Lipovský."

MF Dnes: Za VV jedná o vládě s ODS a TOP 09 trojka: Radek John, Vít Bárta (ABL) a Josef Dobeš (ABL 2008-9). "Budeme fakticky vyjednávat s agenturou ABL. To je výborné," říká kdosi z ODS či TOP 09. Neznámé je i to, jaká ministerstva budou véčkaři ve vládě požadovat i koho do ní hodlají vyslat.

Lidové noviny: "Věci veřejné si dělají především zálusk na ministerstvo vnitra, kam by mohl  zamířit hlavní oficiální mecenáš strany Vít Bárta."

Program VV: Zapojení dalších státních (například státní zastupitelství a soudy), obecních (obecní policie), občanských, soukromých a komerčních prvků (bezpečnostní agentury) do bezpečnostního systému efektivním nasazováním jednotlivých prvků bezpečnostního systému a v jejich vzájemné spolupráci. Vzájemné soupeření mezi jednotlivými prvky, zneužívání bezpečnostního systému k dílčím politickým zájmům, neetickým a nezákonným aktivitám je nepřípustné. Budeme dbát o to, aby nasazení bezpečnostního systému jednoznačně chránilo bezpečnost občana a zájmy České republiky. Sloučení ministerstev obrany a vnitra pod jedno ministerstvo bezpečnosti.

Opravdu víc než jen běžný servis.

הלט

Katla

30. května 2010 v 13:16 | הלט
I

Budíček!

הלט

Ze života vyznavačů náboženství míru: Bangladéš

30. května 2010 v 6:39 | הלט
Pan Vimal Patak prosil. Už neprosí.
Vimal Patak

Povolební otazníky

30. května 2010 v 4:19 | הלט
pryč z cely

Jako propuštění z vazby vypadá tenhle odchod inženýra Paroubka z volebního okrsku. Pan předseda ČSSD už ohlásil, že o své iniciativě a vůli chce rezignovat na funkci předsedy, také se pochlubil, že jemu se v kraji dařilo.

Nevěřím mu. Zkusí to zaonačit tak, aby stranu přeci jen vedl dál? Ozve se volání: "Předsedo, vyhráli jsme s Tebou kraje i Senát, neopouštěj nás!"?

Už také řekl, co nechá vyzkoumat: Nikoli to, proč prohrála ČSSD, ale proč se výsledek lišil od výzkumu preferencí. Třeba se dozví, že on dobře udělal, čeho se jen dotknul, ale ti ostatní to pokazili.

Je tady ale: předseda chce, aby prezident pověřil dra Sobotku jednáním o vládě. Udělá-li to, pozici inženýra Paroubka to může pochroumat. Taky nemusí, je to však nebezpečné.

Nastupují TOP 09 a VV. A doktor Nečas ví, jaký kvas tahle právě zhnětená těsta teprve čeká, jakou nelibost mezi topisty budí představa kolaborace s véčkaři a jaká rizika se skrývají v samotných véčkařích.

Současná paní Paroubková se v minulosti protlumočila Řeckem. Moc rád bych od NBÚ věděl, jestli by od něj dostala certifikát na PT, anebo zda si z Řecka nepřivezla nějaký neviditelný snubní prstýnek, který třebas nosí podnes. Obdobně bych moc rád věděl od NBÚ, jestli by dala certifikát na PT panu Radku Johnovi, anebo zda kromě utajovaného nemanželského roběte, nenosí eventuelně i nějaký prstýnek z předlistopadových zásnub s nějakou mocí zvláštního ražení.

A jestli doktor Nečas vezme véčkaře do vlády, dá jim ministerstvo školství... A bude si myslit, že národní bezpečnost docela mazaně ochránil. Pan John ale říká: Ať oni bojují s dluhy, my se postaráme o korupci. Takže bude chtít obsadit MV?

הלט

P.S.: Občané-přeběhlíci či odběhlíci. SC&C sondovala současnou volbu a minulou:

přeliv
+
přeliv

P.P.S.: Radek John se chopí sklínky... Když je nervózní. :-) Učinil tak v Otázkách VM v neděli párkrát. Po tom, co Karel Schwarzenberg řekl, že už tedy zná čertíka druhé třídy, ale ještě ho čeká poznání čerta první třídy, a pak také, když se ho Václav Moravec vyptával na zájem pana Víta Bárty z agentury ABL o MV a na sloučení MV a MO. Pan John se oháněl, že předsedá straně a že StB s ním nechtěla spolupracovat. Do Vánoc se prý MV s MO nesloučí, uklidnil.

To by bylo veselé: program VV volá po zatažení soukromých agentur, tedy i ABL, do bezpečnostního aparátu státu a pan Bárta by nastoupil na vnitro... :-)

Veselé by také bylo, kdyby StB pana Johna nechtěla druhdy proto, že ho už naverbovali soudruzi z Lubjanky.

Síla ozbrojených sil

29. května 2010 v 8:31 | הלט
US

Princip "Neptej se a nemluv" prý vedl k tomu, že z amerických ozbrojených sil bylo během sedmnácti let propuštěno třináct tisíc homosexuálů, mezi nimi i šest desítek překladatelů z arabštiny.

Americká Sněmovna a senátní výbor pro obranu schválily zrušení principu, Senát hlasuje za týden.

Je tu ale ještě komise, která posuzuje, co by to se složkami ozbrojených sil udělalo.

USA: Džihád je cool. Nizozemsko: Ukážeme vám islámský soud

28. května 2010 v 20:14 | הלט
šaríjátníci
Spravedlnost pro všechny uvádí: Islámský soud v nizozemské praxi, přijďte se podívat 8. června.

Spravedlnost pro některé uvádí: Džihád je fajn, nebojte se ho! Demonstrovat proti mešitě u Ground Zero? Ne. Postavit tam mešitu je tuze dobrý nápad.


הלט

Akční performance v Kalifornii a Francii

28. května 2010 v 9:37 | הלט


Server "Observatoire de la christianophobie" je překvapen,
jak mírnými slovy se biskup Nantes Jean-Paul James připojil
ke kritice satanistického festivalu ve Francii,
když poukázal na minulé roztrhání Bible zpěvákem jedné skupiny v Polsku,
zatímco do Francie jsou zváni ti, co volají po vraždění křesťanů a vypalování kostelů.

SH
Kdyby někdo chtěl pořádat RASISTFEST, také by se říkalo "buď tolerantní, je to jen foklór"?

Biopaliva a ta naše "zodpovědná pravice"

28. května 2010 v 7:37 | הלט |  Globální zámraz
Hlasovala včera Sněmovna proti vetu prezidenta a prosadila další klimatismus. Jak hlasoval ten největší pravičák a ztělesnění zodpovědnosti? Tedy Miroslav Kalousek... A další? Z ODS...:

1
2

Vyšel český překlad PŘÍRUČKY SKEPTIKA.

הלט

P.S. Přistál mi do schrány přípis od dra Nečase:

Lídr flídr

Tož jsem mu odepsal, že můj hlas možná rozhodne a že by i proto ten hlas rád věděl, kde je ono RATIO, po kterém pan doktor volá. To včerejší hlasování byla solidní sprosťárna.


Pardon, biocesta do biootroctví,
Pha
protože marxismus je moc fajn, má totiž "morální ethiku". Říká to přece tibetský dalajláma.

"La seconde mort des Rois de France"

26. května 2010 v 8:25 | הלט
SD

Výstavba příměstské železnice u Paříže způsobila lokální hydrogeologické změny v Saint Denis a hrobka francouzských králů hyne. Ministerstvu kultury a vládě je to přirozeně jedno. Ty starý režim a nějaký Chlodvík nezajímá.

VFR

הלט

SBU jako KGB

25. května 2010 v 20:51 | הלט
Valerij Choroškovskij
Ředitel SBU Valerij Choroškovskij sice šíří, že jeho služba bojuje hlavně s korupcí a terorismem (a také napravuje mnoha nedávná nedorozumění se svými ruskými souruhy), ale podle toho, co říká rektor Ukrajinské katolické university ve Lvově P. Borys Gudziak, to spíš vypadá na kágébáckou recidivu.

הלט

P.S.: Víte, kolik si ročně vydělá věrchuška ruského MV? Tak kolem milionu rublů, ale rozdíly v resortu jsou prý značné: zatímco velitel petrohradské milice Piotrovskij dostal přes 23 milionů rublů, ředitel kriminálky v Dagestánu Trofimov jen 600 tisíc.

To se tak někdy sejde...

25. května 2010 v 8:15 | הלט
G.A.
Kdopak se to potkal bok po boku na druhé straně ulice při protiislamizační demonstraci v Dánsku?

Ultralevičáci a islamisté. Jako za druhé války.


Cesta Kanaďanky Brigitte Bédardové z bažiny 60. let

23. května 2010 v 9:25 | הלט
B.B.

Pro radikální feministky je Církev úhlavní nepřítel.

Už mezi ně nepatřím.


Bohu a svatému Benediktovi díky.

4th International Conference on Climate Change

22. května 2010 v 14:31 | הלט |  Globální zámraz
4th International Conference on Climate Change

Konference skončila a na webu už jsou nahrávky vystoupení. Je jich hodně, jsou vážná a nejsou krátká. Vybírejte sami. Pěkný je lord Christopher Monckton. Jako obvykle. :-)

6. května promlouval lord Christopher před kongresmany o globálních přiteplovačích:+


+Páší sebevraždy, protože jsou utiskováni...

22. května 2010 v 12:59 | הלט
PS RE

Poměrem 51:25:5 přijalo 29. dubna Parlamentní shromáždění RE rezoluci č. 1728 "Diskriminace na základě sexuální orientace a pohlavní identity", která říká:

"1.       The Parliamentary Assembly recalls that sexual orientation, which covers heterosexuality, bisexuality and homosexuality, is a profound part of the identity of each and every human being. The Assembly also recalls that homosexuality has been decriminalised in all member states of the Council of Europe. Gender identity refers to each person's deeply felt internal and individual experience of gender. A transgender person is someone whose gender identity does not correspond to the gender he or she was assigned at birth.

2.       Under international law, all human beings are born free and equal in dignity and rights. Sexual orientation and gender identity are recognised as a prohibited ground of discrimination. According to the European Court of Human Rights, a difference in treatment is discriminatory if it has no objective and reasonable justification. Since sexual orientation is a most intimate aspect of an individual's private life, the Court considers that only particularly serious reasons may justify differences in treatment based on sexual orientation. In its 1999 judgment in Lustig-Prean and Beckett v. the United Kingdom, it emphasised that negative attitudes on the part of a heterosexual majority against a homosexual minority cannot amount to sufficient justification, any more than similar negative attitudes towards those of a different sex, race, origin or colour.

3.       Nevertheless, Lesbian, Gay, Bisexual and Transgender (LGBT) persons, as well as human rights defenders working for the rights of LGBT persons, face deeply rooted prejudices, hostility and widespread discrimination all over Europe. The lack of knowledge and understanding about sexual orientation and gender identity is a challenge to be addressed in most Council of Europe member states, since it results in an extensive range of human rights violations, affecting the lives of millions of people. Major concerns include physical and verbal violence (hate crimes and hate speech), undue restrictions on freedom of expression, freedom of assembly and association, violations of the right to respect for private and family life, violations of rights to education, work and health, as well as regular stigmatisation. As a consequence, many LGBT persons across Europe live in fear and have to conceal their sexual orientation or gender identity.

4.       Transgender persons face a cycle of discrimination and deprivation of their rights in many Council of Europe member states due to discriminatory attitudes and to obstacles in obtaining gender reassignment treatment and legal recognition of the new gender. One consequence is the relatively high suicide rate among transgender persons.

5.       Discrimination on the basis of sexual orientation and gender identity can be magnified on the basis of sex and gender, with lesbian, bisexual and transgender women, in particular, running an increased risk of violence. The LGBT community itself is also not immune to sex discrimination.

6.       The Assembly is particularly concerned by the violation of the rights to freedom of assembly and freedom of expression for LGBT persons in a number of Council of Europe member states since these rights are pillars of democracy. This has been illustrated by the banning or attempted banning of peaceful rallies or demonstrations of LGBT persons and their supporters and the overt or tacit support some politicians have given to violent counter-demonstrations.

7.       Hate speech by certain political, religious and other civil society leaders, and hate speech in the media and internet are also of particular concern. The Assembly stresses that it is the paramount duty of all public authorities not only to protect the rights enshrined in human rights instruments in a practical and effective manner, but also to refrain from speech likely to legitimise and fuel discrimination or hatred based on intolerance. The boundary between hate speech inciting to crime and freedom of expression is to be determined in accordance with the case law of the European Court of Human Rights.

8.        Homophobia and transphobia have particularly serious consequences for young LGBT people. They face widespread bullying, sometimes unhelpful or hostile teachers, and curricula which either ignore LGBT issues or propagate homophobic or transphobic attitudes. A combination of discriminatory attitudes in society and rejection by the family can be very damaging for the mental health of young LGBT people, as evidenced by suicide rates which are much higher than those in the wider youth population.

9.       It is important not to criticise the perceived or declared sexual orientation of young people, particularly of those attending school aged under 18, and to recognise that any exploitation of their perceived or declared sexual identity, or any humiliation or degrading treatment on that basis, can be both wrong in itself and potentially harmful to their wellbeing and personal growth both at that stage and later in life.

10.       The denial of rights to de facto "LGBT families" in many member states must also be addressed, including through the legal recognition and protection of these families.

11.       On the other hand, the Assembly welcomes the fact that, in some cases, political and judicial authorities have taken a number of measures against discrimination affecting LGBT persons.

12.       In this context, the Assembly welcomes the work of the Committee of Ministers, which adopted on 31 March 2010 a recommendation to member states on measures to combat discrimination on grounds of sexual orientation or gender identity (CM/Rec(2010)5), the high priority given by the Council of Europe Commissioner for Human Rights to this issue, as well as the recent reports of the European Union Fundamental Rights Agency on homophobia and discrimination on grounds of sexual orientation in European Union member states.

13.       Recalling its Recommendations 1474 (2000) on the situation of lesbians and gays in Council of Europe member states and 1117 (1989) on the condition of transsexuals, the Assembly again condemns the various forms of discrimination suffered by LGBT people in Council of Europe member states. LGBT people should not have to fear being stigmatised and victimised, either in the public and private spheres.

14.       The Assembly considers that the Council of Europe has the duty to promote a clear message of respect and non-discrimination so that everybody can live in dignity in all its member states.

15.       The eradication of homophobia and transphobia also requires political will in member states to implement a consistent human rights approach and to embark on a wide range of initiatives. In this respect, the Assembly stresses the specific responsibility of parliamentarians in initiating and supporting changes in legislation and policies in Council of Europe member states.

16.       Consequently, the Assembly calls on member states to address these issues and in particular to:
16.1.        ensure that the fundamental rights of LGBT people, including freedom of expression and freedom of assembly and association, are respected, in line with international human rights standards;
16.2.        provide legal remedies to victims and put an end to impunity for those who violate fundamental rights of LGBT people, in particular their right to life and security;
16.3.        recognise that lesbian, bisexual and transgender women face an increased risk of gender-based violence (in particular rape, sexual violence and harassment, as well as forced marriages) and provide protection commensurate with the increased risk;
16.4.        condemn hate speech and discriminatory statements and effectively protect LGBT persons from such statements while respecting the right to freedom of expression, in accordance with the European Convention on Human Rights and the case law of the European Court of Human Rights;
16.5.        adopt and implement anti-discrimination legislation which includes sexual orientation and gender identity among the prohibited grounds for discrimination, as well as sanctions for infringements;
16.6.        revoke legislative provisions which are not in conformity with the case law of the European Court of Human Rights;
16.7.        ensure that discrimination on the basis of sexual orientation and gender identity can be effectively reported to judicial and non-judicial bodies and ensure that national human rights structures and equality bodies effectively address these issues;
16.8.       sign and ratify Protocol No. 12 to the European Convention on Human Rights providing for a general prohibition of discrimination;
16.9.        ensure legal recognition of same-sex partnerships only when national legislation envisages such recognition, as already recommended by the Assembly in 2000, by providing for:
16.9.1.       the same pecuniary rights and obligations as those pertaining to different-sex couples;
16.9.2.       "next of kin" status;
16.9.3.       measures to ensure that, where one partner in a same-sex relationship is foreign, this partner is accorded the same residence rights as would apply if she or he were in a heterosexual relationship;
16.9.4.       recognition of provisions with similar effects adopted by other member states;
16.10.        provide the possibility for joint parental responsibility of each partner's children, bearing in mind the interests of children;
16.11.        address the specific discrimination and human rights violations faced by transgender persons and, in particular, ensure in legislation and in practice their right to:
16.11.1.        safety;
16.11.2.       documents that reflect an individual's preferred gender identity, without any prior obligation to undergo sterilisation or other medical procedures such as sex reassignment surgery and hormonal therapy;
16.11.3.       access to gender reassignment treatment and equal treatment in health care areas;
16.11.4.       equal access to work, goods, services, housing and other facilities, without prejudice;
16.11.5.       relationship recognition, in accordance with the case law of the European Court of Human Rights;
16.12.        introduce or develop anti-discrimination and awareness-raising programmes fostering tolerance, respect and understanding of LGBT persons, in particular for public officials, the judiciary, law-enforcement bodies and the armed forces, as well as schools, the media, the medical profession and sporting circles;
16.13.        promote research on discrimination on the basis of sexual orientation and gender identity, establish and/or maintain regular contacts with human rights defenders working on the rights of LGBT persons and consult them on issues relating to such discrimination;
16.14.        encourage dialogue between national human rights institutions, equality bodies, human rights defenders working on the rights of LGBT persons and religious institutions, based on mutual respect, in order to facilitate public debates and reforms on issues concerning LGBT persons;
16.15.       recognise persecution of LGBT persons as a ground for granting asylum and implement the 2008 Guidance Note on refugee claims relating to sexual orientation and gender identity of the Office of the United Nations High Commissioner for Refugees;
16.16.       fully implement in their law and practice the recommendation of the Committee of Ministers on measures to combat discrimination on grounds of sexual orientation or gender identity.

17.        Member states may grant exemptions to religious institutions and organisations when such institutions and organisations are either engaging in religious activities or when legal requirements conflict with tenets of religious belief and doctrine, or would require such institutions and organisations to forfeit any portion of their religious autonomy, and if such exemptions are compatible with the European Convention on Human Rights, as interpreted by the European Court of Human Rights."

Byli u toho nějací Češi? Byli. Tři.

1/ Anna Čurdová (ČSSD), pro; 2/ Kateřina Jacques (SZ), pro; 3/ Michaela Šojdrová (KDU-ČSL), proti.

Bod čtvrtý a osmý hovoří o sebevraždách homosexuálů, kteří je páší, protože jsou utiskováni, respektive jsou utiskováni a jejich aktivitu odmítají jejich rodiny. Před rokem natočila Fronda krátký dokument na téma psychického a sociálního utrpení homosexuálů. V Radě Evropy se asi nepromítal.

Frondí film

Shodou okolností před pár dny o svém vysvobození z homosexuálního zajetí psal bývalý šéfredaktor Young Gay America Magazine Michael Glatze.

Záležet to na Radě Evropy, byl v té cele zamčen na další zámek a klíče hozeny do nějaké štrasburské studny.

Jediným nějak pozitivním je bod sedmnáctý rezoluce č. 1728. Hovoří ale jen o náboženských organizacích a institucích. A protože znamená objektivní rozpor s celým zbytkem textu, nepochybuji o jeho dočasnosti. A pak?

הלט

Cihla k cihle

21. května 2010 v 13:19 | הלט
starosta

Starosta Marseille Jean-Claude Gaudin, jenž tvrdí, že není svobodný zednář,
ale pochvaluje si, jak jdou pěkně dohromady principy křesťanské demokracie se zednářstvím, zedničí na stavbě nové mešity. (AFP)

mešitka s minaretkem

Plzeň - hlavní město eurokultury

20. května 2010 v 20:29 | הלט
P

Plzeň kandiduje. Zatím dopouští jen taková kulturní zahřívací kola.

kultůra

O víkendu kulturychtivce oblaží na Lochotíně:

kultůra

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Dostal jsem dnes dopis z plzeňského biskupství k "Anymousu":

"Včerejší tvrzení organizátorů, že akci "osahávání" odvolávají, byla lež. Dneska se aktéři festivalu Anymous Performance, vydávající se za studenty na exkurzi,  pokusili v katedrále sv. Bartoloměje cca v 11 hodin předvést "kontroverzní osahávavací akci v kostele", jak ji sami nazvali v programu festivalu.
Vzhledem k tomu, že byla naplněna skutková podstata trestného činu výtržnictví, zvažujeme eventualitu podání trestního oznámení na aktéry performance a v této souvislosti také žádáme město Plzeň o posouzení vhodnosti promítání záznamu této velmi kontroverzní a urážlivé akce při zítřejší vernisáži v Galerii města Plzně, jak je avizováno v programu festivalu."

Anymous


"Prohlášení biskupa Františka k pokusu o výtržnickou akci v katedrále

Prohlášení plzeňského biskupa Mons. Františka Radkovského k výtržnictví v katedrále sv. Bartoloměje v rámci festivalu ANYMOUS PERFORMANCE XI. Plzeň dne 20.5.2010, kdy se aktéři tohoto festivalu, vydávající se za studenty na exkurzi, pokusili před oltářem předvést "kontroverzní osahávavací akci v kostele", jak ji sami nazvali v programu festivalu.

"Jsem pobouřen chováním aktérů festivalu Anymous Performance v katedrále sv. Bartoloměje ve čtvrtek 20. 5. 2010. Ačkoliv přišli jako návštěvníci katedrály na údajnou exkurzi, chovali se zde naprosto nepřípustným způsobem, který je v hrubém rozporu s charakterem katedrálních prostor. Zároveň také porušili i přes upozornění zákaz fotografování v katedrále a odmítli uposlechnout výzvy průvodkyně k opuštění prostoru.

Pokud zde chtěli organizátoři festivalu provozovat jakoukoliv jinou akci, než je v chrámových prostorách běžné, bylo základní slušností i povinností vyžádat si souhlas vlastníka, což je v tomto případě Římskokatolická farnost u sv. Bartoloměje v Plzni, Františkánská 11.

Mrzí mě, že tento typ "kultury" dostal finanční a tím i morální podporu Statutárního města Plzeň i Plzeňského kraje a byl tak spolufinancován z peněz všech daňových poplatníků.
Myslím si, že v době, kdy morální úroveň společnosti k lítosti všech slušných lidí klesá, takovéto aktivity ke zlepšení stavu nepřispějí. Stejně tak si myslím, že uškodí i snahám města Plzně o získání titulu Evropské hlavní město kultury 2015.

Pokud účastníci chtěli performancí vyjádřit kritiku církve v souvislosti s pedofilním chováním některých kněží, mohli se obrátit přímo na mě či jiné církevní představitele a nemuseli volit kontroverzní a konfrontační způsob. V žádném případě se nebráníme otevřenému rozhovoru a diskusi na toto téma."

Mons. František Radkovský
plzeňský biskup církve římskokatolické"Kam za pseudokulturou II

19. května 2010 v 16:39 | הלט
mše

Umělec seděl před vchodem do kostela a jehlou na odběr krve si "pouštěl žilou". Vlastní krví se snažil naplnit keramickou misku, která ležela u jeho nohou. /../

"Krvácející umělec se jmenuje Tim Bromage a nedokážu vám říci, co mělo přesně jeho vystoupení znamenat a jak mělo skončit. Nikdy dopředu neznám záměry perfermerů," říká organizátor umění Milan Krýsl.


Tak tedy:

1/ slovo "mass" znamená i mši.
2/ autor se svým aktem zbavuje prostředníka a stává se vlastní "relikvií". (to mi vysvětlila ředitelka jedné sponzorující nadace, prý to tak má napsáno od žadatelů o příspěvek, slovo "relikvie" tam napsali bez uvozovek.)
3/ Odkaz na význam "mše" v prvním punktu není s ohledem na charakteristiku počinů umělce svévolný. "Primarily taking inspiration from biblical verse and the industrial workplace, his performance explores notions of sin, penance and redemption. Themes of magic and machismo are also recurrent within these works, as is the use of costume referencing personal mythologies and cultural stereotypes."

Plzeňské biskupství mi napsalo: "Podle našich posledních informací bylo zítřejší  "osahávání umělce" zrušeno a zatím nevíme, v jakém kostele se akce měla konat. Až zjistíme více, rozhodne se otec biskup, zdali se bude k věci vyjadřovat." (ke krveprolití před sv. Bartolomějem nenapsalo biskupství nic)

הלט

Kam za pseudokulturou. Plzeň.

19. května 2010 v 6:35 | הלט
1

V západočeské metropoli policie ukončila kulturní akci před vstupem do chrámu svatého Bartoloměje.

"Cílem akce je nastolit jinou realitu ve veřejném prostoru formou vizualizací, satiry a nejrůznějších intervencí," vysvětluje v servisu Mediafaxu organizátor pozdvižení Krýsl.

Festival začal v pondělí a bude pokračovat až do pátku, píší Novinky: Hodně kontroverzní akce je připravená na čtvrtek.

"Americký performer Milan Kohout si pozval do zdejšího kostela školní třídu a nechá se od dětí ošahávat," uvedl Krysl.

Pikantní je, že festival finančně podpořila jak plzeňská radnice, tak Plzeňský kraj.

Náměstkyně plzeňského primátora Marcela Krejsová (ODS) akci neodsuzuje.

"Nevíme, co chtěl umělec vyjádřit, možná právě chtěl lidi zburcovat z lhostejnosti. My obsah kulturních akcí necenzurujeme, umělci se mohou vyjádřit svobodně," podotkla Krejsová.

Leták festivalu:
Festival

Deset tisíc dostala ta pseudokultura od NIF, přispěly i kraj a město a pak NPSU, která žije ze státního. Místoprimátorkou Plzně - za konservativní ODS - je doktorka Krejsová.

"VZHLEDEM K REPRESIVNÍM ZÁSAHŮM ZE STRANY MĚSTSKÉ POLICIE PLZEŇ, NEBUDOU JIŽ PŘESNÁ MÍSTA PERFORMANCÍ PŘEDEM ZVEŘEJŇOVÁNA" - oznámili organizátoři, takže nevím, v jakém kostele si školáci osahají umělce...

Ptám se kromě jiných subjektů i sponzorů, co to má znamenat.

הלט