Srpen 2008

Rusko-gruzínská válka. Pachatel.

31. srpna 2008 v 10:23 | הלט
Za kavkazskou krizi může Gruzie! (Der Spiegel)
Za kavkazskou krizi může Rusko! (Le Monde)
הלט

Návrat vojáka

31. srpna 2008 v 10:02 | הלט
Ruské ženy vítají v Sevastopolu vojáky Černomořské flotily při návratu z Gruzie 22-08-2008.
Vítání amerických námořníků v Pearl Harboru 22-08-2008.
הלט

Potkali se u Kolína. A řekli si: Chceme pořádnou mešitu.

30. srpna 2008 v 12:56 | הלט
Kolínští konšelé kývli: mešita s pětapadesátimetrovými minarety bude. 19. září se v Kolíně dá čekat protestní demonstrace. (Deutsche Welle)
Ralph Giordano: Osudová křižovatka.
הלט
P.S.: O pár set kilometrů dál zkusili kolegové Francouzi z Canalu+ docela slušně vyzvědět, jak to chodí v machometánské škole... Se zlou se u propagátorů al-míru a al-přátelství potázali. (DCRS)

Britové: Z Iráku do Afghánistánu

25. srpna 2008 v 7:34 | הלט
Londýn prý vyšle do Afghánistánu 4,5 tisíce vojáků, až se britští vojáci začnou vracet z Íráku.
הלט

Rusko-francouzská... Válka?

24. srpna 2008 v 3:36 | הלט
Alpští střelci patří ve francouzských ozbrojených silách mezi jednotky zvláštního určení, operují například v Čadu a v Afghánistánu. Opravdu tvrdou službu u této jednotky zachycuje dokument France5. Je rozdělen na několik částí:

+

+

+

+

Skupina instruktorů této jednotky v současnosti cvičí gruzínské vojáky v Sačkere. V noci z devatenátého na dvacátého srpna tam došlo k incidentu, o němž jsem si přečetl jen v reportáži (vynikající) francouzské novinářky Laury Mandevillové v Le Figaru.

Přes sto Gruzínců se postavilo jako živá barikáda do cesty ruským obrněným transportérům, které se přibližovaly k Sačkere. Představitelé místní samosprávy a policie Nodar Andzandadze a Vasilij Vakturidze, které obyvatelstvo upozornilo na blížící se ruské vojsko, se rozhodli zkusit nájezdníkům jejich plán rozmluvit.

"Máme rozkaz zaútočit na vojenskou základnu v Sačkere," řekl Gruzíncům velitel kolony obrněnců.

V tu chvíli se ukázalo, že to vůbec nejsou Rusové, nýbrž jednotky s Moskvou kolaborujících Čečenců "VOSTOK", o němž jsem zde už jednou psal v souvislosti se zavražděním Anny Politkovské.

Gruzínci jim říkali: "Vraťte se domů, tohle je naše země!" Když postřehli, že vojáci mezi sebou hovoří čečensky, dodali: "Jak to, že se nestydíte útočit na kavkazskou zem a sloužit Rusům, kteří vás zabíjeli?"

Vojáci zareagovali povoláním posil a hrozbami, že živou bariéru zmasakrují.

Informace se dostala i k velvyslanci Francie v Gruzii, panu Ericovi Fournierovi. Na zprávu o Damoklově meči visícím nad francouzskými instruktory, sedl v Tbilisi do auta a vyrazil do Sačkere.
Když přijel do výcvikového střediska, vztyčil vedle gruzínské i francouzskou vlajku.
K útoku GRU "VOSTOK" na gruzínské a francouzské vojáky nedošlo, avšak návrat velvyslance do Tbilisi byl složitý.
Jeho vůz i s diplomatickými značkami byl každou chvíli zastavován ruskými hlídkami a prohlížen. Při vjezdu do Gori ho Rusové dokonce na dvě a půl hodiny uvěznili. Pan Fournier zatelefonoval ruskému velvyslanci v Tbilisi a ptal se ho, co to má znamenat. Dozvěděl se pěknou novinu:
Od této chvíle velvyslanci všech států v Gruzii potřebují k pohybu po území Gruzínské republiky zvláštní propustku, kterou vydává ruské velvyslanectví.
Eric Fournier zatelefonoval i na pařížské MZV, které proti ruskému omezování svobody velvyslance protestovalo, a velvyslanec se nakonec šťastně dostal na svou ambasádu.
K čemu takové protesty z Paříže budou dobré? K ničemu. Šestibodový příměří Nicolase Sarkozyho je do té míry nejednoznačné, že Rusům umožňuje podniknout skoro cokoli. Pátý bod říká: "Ruské mírové síly mají právo hlídkovat na gruzínském území, až do doby převzetí této funkce mezinárodními silami."
Tak popsala incident Laura Mandeville v Le Figaru. Vyplývá z těch událostí ale mnohem závažnější závěr než je omezení volnosti pohybu velvyslance:
GRU VOSTOK dostal rozkaz k útoku, při kterém by se s pravděpodobností hraničící s jistotou Rusové střetli s Francouzi. Někdo vydal rozkaz k útoku na vojáky předsednického státu Evropské unie a člena NATO, jehož prezident (s naprosto šílenými podmínkami, ale přece jen) dojednal příměří (a snad odvrátil útok na Tbilisi).
GRU VOSTOK spadá pod ministra obrany Ruské federace. Prezident nemá přímou možnost vydávat této jednotce rozkazy.
Jak by odpověděla Francie na zabití svých vojáků ruskými kulkami?
הלט
Genocida

23. srpna 2008 v 23:49 | הלט
Svět nezná pravdu o tom, co se stalo v Cchinvali. Gruzínci stříleli do dětí z tanků.
- petrohradský "Ivan Hrozný" Valerij Gergijev, jenž dirigoval v Cchinvali, pro agenturu Reuters
הלט

Dneska Gruzie, zítra Polsko, Česko

23. srpna 2008 v 19:06 | הלט
Ševardnadze: Michail Saakašvili postupoval naprosto přiměřeně, Rusko chce mít z Gruzie kolonii, ale jejich čas už je pryč. Dneska Gruzie, zítra Polsko nebo Česká republika.
הלט

Ruské řádění v Poti

23. srpna 2008 v 6:14 | הלט
הלט

Medaile jedenadvacátého srpna

22. srpna 2008 v 7:04 | הלט
Poručice Špotáková porazila ruskou soupeřku jedenadvacátého srpna. Všechny noviny zaznamenávají, že si sama všimla té symboliky. Jen v Haló novinách o tom dnes nenajdete zmínku. :-)
Když se Barbora Špotáková rozhovořila o srpnovém výročí, Marija Abakumovová jen skoro neznatelně nadzvedla obočí, nepřehlédla MF Dnes.
הלט

Praha ´68: Nebraňme se! Tbilisi ´08: Braňme se!

21. srpna 2008 v 20:18 | הלט

Americký senátor Joe Lieberman na žádost kolegy Johna McCaina navštívil Gruzii, slíbil, že v Senátu předloží návrh zákona o poskytnutí prostředků protivzdušné a protitankové obrany Gruzii. (Unian)
Vyslanec generálního tajemníka NATO Simmons potvrdil, že Aliance pomůže Gruzii s obnovou kapacit, v první řadě půjde o protivzdušnou obranu a obranu infrastruktury. (Unian)

הלט

Teplice: ŽRANICE PRO RADAR

20. srpna 2008 v 18:10 | הלט
Recesisté ze skupiny Vyžvejklá bambule pořádají ve čtvrtek od dvou odpoledne na teplickém náměstí Svobody ŽRANICI PRO RADAR.
Jak píší, pokládají za vhodné "zdůraznit hlavně rozdíly mezi bratrem a spojencem, mezi Varšavskou smlouvou a NATO, mezi srpnem 1968 a 2008 a také mezi hladem a sytostí".
"Akce nabyla na naléhavosti agresí bývalého Velkého Bratra, který k poválečným násilným akcím v Maďarsku, Československu, Afghánistánu a Čečensku přidal právě v těchto dnech další zářez v podobě Gruzie. Proto také vytýkáme deklarovanému plánu na protiraketovou obranu fakt, že zdůrazňuje ochranu před Íránem, Severní Koreou a podobnými státy a není deklarována ochrana před ruským imperialismem. Přesto z logiky věcí vyplývá, že detekuje-li raketu íránskou nebo korejskou, dokáže totéž s ruskou. Kdyby byly ruské ambice směrem na západ čistě mírové, nemohlo by jim to přece vadit."
הלט

Rusko může zaútočit na Tbilisi

18. srpna 2008 v 20:46 | הלט
Rakety už Rusové v Gruzii mají, bude záviset jen na postojích Západu, jestli hádka v Kremlu mezi frakcemi skončí rozhodnutím zaútočit na Tbilisi.
Pavel Felgengauer v rozhovoru pro Le Figaro
הלט

Praha 21. srpna 2008, 17 hodin, u ruské ambasády

18. srpna 2008 v 18:31 | הלט
Samshoblo a evangelíci pořádají u ruské ambasády Pod kaštany 21. srpna 2008 od pěti odpoledne demonstraci.
הלט

Varšava, Vilnius: MAP pro Gruzii a Ukrajinu!

18. srpna 2008 v 18:27 | הלט
Prezidenti Polska a Litvy Lech Kaczyński a Valdas Adamkus naléhají na urychlené zařazení Gruzie a Ukrajiny do integračního programu NATO a upozorňují na Rusy páchané etnické čistky v Gruzii.
Ruské tanky zničily vozidla gruzínské policie v Iogeti. (Rustavi2) Patrně v rámci svého orwellovského odsunu z Gruzie hlouběji na její území.
הלט

Putin: Vyhnat. Nebo zabít.

18. srpna 2008 v 18:01 | הלט
Londýnské Timesy citují ruské vojáky, jaké dostali příkazy...
Gruzínci snášejí k ruské ambasádě v Tbilisi humanitární dary pro rabující Rusy:
הלט

J.Štětina: Chronologie ruského útoku na Gruzii

18. srpna 2008 v 16:34 | הלט
_____________________________________________________________________
Jihoosetinské město Cchinvali zničila ruská 58. armáda


Senátor Jaromír Štětina navštívil ve dnech 11. až 17. srpna 2008 Gruzii. Pobýval v zónách konfliktu a hovořil s představiteli gruzínských ozbrojených sil a ministerstva zahraničních věcí Gruzie, s poslanci gruzínského parlamentu, s představiteli Human Rights Watch, s přímými účastníky bojových konfliktů a s uprchlíky z Jižní Osetie. Zabýval se mj. podrobně vývojem vojenské situace v Jižní Osetii v první polovině letošního srpna. Pokusil se shromáždit fakta o počátcích letošního konfliktu.

"Gruzie prohrává informační bitvu. Rusko cílevědomě zkresluje fakta a o přímé lži se opírají i vyjádření nejvyšších vládních a vojenských představitelů Ruské federace. Proto si dovoluji předložit údaje, které se opírají o na sobě vzájemné nezávislé zdroje," říká senátor Štětina."

V pátek 1. srpna 2008 v údolí Liakhvi severně od Cchinvali najelo gruzínské policejní auto na minu. Pět Gruzínců bylo raněno. Následující den, v sobotu 2. srpna zahájily jednotky separatistů první velkou srpnovou palebnou akci. Z minometů ostřelovaly gruzínskými silami kontrolované vesnice Zemo, Nikozi, Kvemo Nikozi, Nuli, Avnevi, Eredvi a Ergneti. Všechny tyto vesnice jsou obývány převážně etnickými Gruzíny a leží v nížinné oblasti Jižní Osetie, těsně u jižní hranice Jižní Osetie. Guzínské síly opětovaly palbu, kterou během dne zastavily na pokyn Tbilisi neeskalovat situaci. Další ostřelování vesnic z minometů zahájili separatisté ve středu 6. srpna. Zasaženy byly vesnice Eredvi, Prisi, Avnevi, Dvani a Nuli. Gruzínské síly palbu opětovaly. Na obou stranách bylo blíže neurčené množství raněných. Hlavní gruzínský vyjednávač Temur Jakobasvili prohlásil, že po napadení gruzínských vesnic jedině vyjednávání může vyřešit situaci. Avšak hlavní jihoosetinský vyjednávač Boris Chocijev odmítl účast na nabízeném jednání.

Ve čtvrtek 7. srpna v 7.45 svrhlo ruské vojenské letadlo tři až pět bomb u vesnice Savsebi, ležící na gruzínském území mimo teritorium Jižní Osetie. Byl to první ruský srpnový letecký útok na Gruzii. Vyjednávač Temur Jakobasvili navštívil Jižní Osetii s cílem setkat se s představiteli separatistické vlády. Ti však jednání odmítli. Odpoledne týž den separatisté ostřelovali gruzínské vesnice Nuli a Avnevi. Tři gruzínští vojáci byli zraněni. Večer v 19.10 vystupuje prezident Gruzie Saakašvili v gruzínské televizi a oznamuje, že dal příkaz gruzínským silám neopětovat palbu separatistů, aby byly "vytvořeny podmínky pro jednání".

Zhruba o půldruhé hodiny později jihoosetinští ozbrojenci zničili palbou z těžkých zbraní gruzínskou vesnici Avnevi. Ve 22.30 ostřelovali separatisté gruzínskou vesnici Prisi. Několik vesničanů bylo zraněno. 7. srpna ve 23.30 překročilo hranici mezi Ruskou federací a Gruzínskou republikou asi sto vojenských vozidel a obrněných transportérů s vojáky ruské federální armády. Projely pohraničním Rokským tunelem, který prochází hlavním hřebenem Kavkazu. Kolona namířila na jih k Cchinvali, které je od tunelu vzdálené 61 kilometrů. Tato první část 58. armády ruských ozbrojených sil vstoupila na území Gruzínské republiky třináct a půl hodiny před útokem gruzínské armády na Cchinvali.

Klíčovým dnem pak byl pátek 8. srpna. Gruzínské vládní síly obsadily kolem půl páté ráno v cchinvalském okrese vesnice Muguti, Dmenisi, Didmukha, Okona, Akut a Kohati. O půl šesté ráno projela další část 58. armády ruských ozbrojených sil tunel Roki, projela obec Dzava, přejela most Gufta a namířila dále k Cchinvali. V 8.00 se gruzínská armáda snaží zastavit nástup ruských federálních sil. Gruzínské letectvo ničí most Gufta a několik ruských vojenských vozidel a nutí další části 58. armády, které projely tunelem, používat polní objížďku. V devět ráno kontrolují gruzínské síly vesnice Gromi, Artsevi, Tsinagara, Znauri, Sarabuki, Khetagurovo, Atotsi, Kvemu Okuna, Dmenisi, Muguti, Didmukha.

Ve 13.00 vstupují první gruzínské jednotky do Cchinvali. Nikdo gruzínským vojákům neklade odpor. Pouliční boje s jednotkami separatistů začínají až v centru města. V té době není město ještě zničeno, řada domů je však poškozena několika zásahy gruzínského dělostřelectva. Do města vstupuje pěchota gruzínské armády, ozbrojena pěchotními zbraněmi bez těžké techniky.

Ve 14.30 kontrolují gruzínské síly celé město. Gruzínská vláda vyhlašuje zastavení palby na dobu od 15.00 do 18.00 hodin, aby mohlo civilní obyvatelstvo opustit město. V 18.32 je údolí Frone severovýchodně od Cchinvali intenzivně ostřelováno dělostřelectvem ruské federální armády. Vesnice Avnevi a Phirsi jsou bombardovány ruským vojenským letadlem. Okolo sedmé hodiny večer dosáhly ruské jednotky ze západu po objezdové silnici Dzara předměstí hlavního města Cchinvali. Odtud vzápětí město začaly ostřelovat z těžkých zbraní za jeho současného leteckého bombardování. Město Cchinvali bylo během několika odpoledních hodin 8. srpna zničeno ruskou federální armádou, přesunutou sem z území Ruské federace. Při ostřelování a bombardování a při bojích mezi ruskou armádou a gruzínskou armádou, která začala zdrcující přesile ustupovat ve 20.30, zahynulo několik desítek civilních obyvatel. Kolem deváté hodiny večer ruské tanky obsadily město.

V pátek 8. srpna začala ruská vojenská letadla bombardovat i gruzínské území mimo Jižní Osetii. Už v 9.45 shazují ruská letadla asi pět bomb v blízkosti vesnice Savsebi poblíž hlavní silnice Tbilisi - Poti. V 10.30 bombardují letadla Su-25 vesnici Variani v okrese Kareli 75 km západně od Tbilisi. První bomby dopadají na město Gori v pátek 8. srpna okolo jedenácté hodiny dopoledne. V 15.05 bombardují ruská letadla gruzínskou vojenskou základnu Vaziani v blízkosti hlavního města Tbilisi. V 16.30 bombardují ruská letadla gruzínské vojenské letecké základny Marneuli a Bolnisi asi 30 km od Tbilisi. V 18.45 je bombardována v Gori gruzínská dělostřelecká brigáda.

V sobotu 9. srpna začalo intenzivní bombardování desítek gruzínských lokalit po celém území západní a střední Gruzie. V pondělí 11. srpna poprvé opustila ruská federální armáda oblast Jižní Osetie a obsadila gruzínské město Gori. Zahájila tak sérii vojenských nájezdů a rabovacích výprav do oblasti, které nemají se separatistickými oblastmi Jižní Osetie a Abcházie žádnou souvislost.

Z vojenského hlediska bylo obsazení Cchinvali gruzínskou armádou debaklem. Gruzínská pěchota doslova vlezla do pasti, aby poté podlehla brutální technické převaze těžké palebné síly ruské armády. Z vojenských informačních zdrojů vyplývá, že postup gruzínské armády na Cchinvali byl iniciován zprávami gruzínských tajných služeb, které zaregistrovaly už 4. srpna shromažďování ruských vojenských kolon severně od tunelu Roki a zprávu o chystaném útoku ruské armády. Vojenské a politické kruhy Gruzie byly postaveny před otázku: bránit se, či nechat ruskou armádu volně postupovat a podstupovat tak nebezpečí, že obsadí hlavní město Gruzie Tbilisi?

Gruzie zvolila cestu obrany a její vojenská a politická rezistence toto nebezpečí odvrátily či oddálily. Označení snah bránit zemi jako "gruzínský útok na Jižní Osetii" svědčí o neznalosti situace, navíc pak nese rysy jistého morálního posunu. Označovat Gruzii za agresora znamená neschopnost rozeznat fakta od masové propagandy spojených sil ruské federální armády a ruské Federální služby bezpečnosti. Vytváření obrazu Gruzínů, kteří rozstříleli z děl pokojné město se spícími nevinnými obyvateli, je součástí kremelské propagandy, stejně jako údaje o tisících mrtvých.

Ruská armáda do Cchinvali nikoho nepouští. Ani novináře, ani humanitární organizace, ani mezinárodní organizace jako je OBSE či Červený kříž, ani jakékoliv jiné nezávislé pozorovatele. Vytvořila z Jižní Osetie černou informační díru, tak jako to kdysi udělala v Čečensku.

Jaromír Štětina

Tbilisi, 17. srpna 2008
הלט

V.Klaus: Lhalo se o Iráku, nesmí se lhát o Gruzii

18. srpna 2008 v 5:09 | הלט
Zatímco příslušníci baltských národů demonstrují na americké půdě, dva evropští pánové se hněvají na pachatele křivdy, která se děje Rusku.
Jsou to Václav Klaus a Gerhard Schröder. Nedémonizujte Rusko, na Kavkazu nikoho neanektuje, to Michail Saakašvili je hazardér a datum vstupu Gruzie do NATO se musí odložit, říká manager Gazpromu v Der Spiegelu. V zodpovědnosti za vyvolání války je role Saakašviliho, gruzínské vlády a parlamentu fatální, píše náš prezident v MF Dnes. "Pokud pravdivě neřekneme, kdo konflikt začal a co tím sledoval, spravedlivé a trvalé řešení nenalezneme."
S panem prezidentem Klausem bezvýhradně souhlasím v jedné věci: Je třeba říct, kdo to začal a proč. Jenže takové vyslovení pravdy předpokládá její poznání. Pan prezident ji zná?
Já ne. Rád bych to poznání s panem prezidentem sdílel. Znám totiž jen varianty, že pan Saakašvili je psychotik, který způsobil genocidu, a druhou, podle které konflikt vyvolali Rusové.
Pravda je tuze důležitá. A obvykle se neválí na návsi jako kus husího trusu, nýbrž se musí pracně vydobývat. Psal už Karel Čapek. Pan prezident patrně vydobyl. Měl by se o ten poklad rozdělit. Trus nechci. I kdyby byl v barvách naší vlajky.
הלט

SUPRANACIONÁLNÍ BYROKRATURNÍ EUROKREATURA

17. srpna 2008 v 17:55 | הלט
Tím, že v institucích EU pracuje 170 000 úředníků, nejsem překvapen.
Lidé, kteří Unii řídí, netuší, jak by měla fungovat.
Sami jsou bez rozumných nápadů, takže potřebují poradce.
Potíž je v tom, že ani tito poradci nevědí, co mají dělat,
takže sami musí zaměstnávat armádu vlastních poradců.
A tak pořád dokola.
Vypadá to, že jednou budou všichni Evropané zaměstnáni v institucích Evropské unie.
Roger Scruton pro Rzeczpospolitu
הלט

Kotěněv: Genocidníka chcete mít v NATO?

16. srpna 2008 v 6:37 | הלט
To je holý nerozum, chtít genocidníka do NATO! Zavleče vás do třetí světové války! Děsil posluchače Deutschlandfunku ruský velvyslanec Kotěněv před cestou kancléřky Merkelové do Soči.
Dveře, které NATO otevřela v dubnu Ukrajině a Gruzii, zůstávají otevřeny, potvrdila v Soči Angela Merkelová: Ruský postup je nepřiměřený a Rusko musí svoje vojáky stáhnout. (Deutsche Welle, Georgien Nachrichten)
V neděli pojede Angela Merkelová do Tbilisi.
הלט

Ruský humor

16. srpna 2008 v 5:06 | הלט
הלט